Η Δ/νση Δ/βάθμιας Εκπ/σης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με τον Οργανισμό «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και το 1ο ΓΕΛ Πατρών, διοργάνωσαν Επιμορφωτικό Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα: «Διαχείριση κρίσεων στη σχολική κοινότητα: Προετοιμάζοντας το σχολείο να αντεπεξέλθει σε καταστάσεις κρίσης». Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2023, ώρα 18.00 -21.00, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΓΕΛ Πατρών.
Το Σεμινάριο πραγματοποιήθηκε από το επιστημονικό προσωπικό του Τμήματος Πρόληψης και Ευαισθητοποίησης Παιδιών, Γονέων και Εκπαιδευτικών, του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και συγκεκριμένα από την ψυχολόγο κα Αλεξάνδρα Ψωμαθιανού.
Το σχολείο στη σύγχρονη πραγματικότητα καλείται συχνά να αντιμετωπίσει κάποιας μορφής δυσκολία ή κρίση, από περιστατικά πένθους ή κάποιας βίαιης απώλειας, μέχρι καταστάσεις που αφορούν στην ευρύτερη κοινωνία και αναπόφευκτα επηρεάζουν τη σχολική ζωή. Γνωρίζουμε ότι όσο καλύτερα είναι προετοιμασμένο το σχολείο απέναντι στην κρίση, τόσο μικρότερες θα είναι οι απώλειες που θα βιώσουν τα παιδιά και τόσο γρηγορότερα θα επανέλθει το σχολείο στους ρυθμούς που είχε πριν από την έλευση της κρίσης.
Τι μπορεί λοιπόν να κάνει το σχολείο για να προετοιμαστεί κατάλληλα απέναντι στο ενδεχόμενο μίας κρίσης; Πώς μπορεί το σχολείο να υποστηρίξει τα παιδιά, διασφαλίζοντας τη σωματική και ψυχική τους ασφάλεια κατά τη φάση της κρίσης; Από πού μπορεί ένα σχολείο να λάβει βοήθεια σε μία συνθήκη κρίσης;
Το συγκεκριμένο σεμινάριο απάντησε σε αυτά τα ερωτήματα, μέσα από την επεξεργασία πραγματικών περιστατικών κρίσης που έχουν πλήξει τη σχολική κοινότητα με την συμμετοχή μεγάλου πλήθους εκπαιδευτικών.

Ευχαριστούμε την κ. Θωμοπούλου Ιωάννα για την συνεργασία και την οργάνωση του σεμιναρίου καθώς και την κ. Αλεξάνδρα Ψωμαθιανού, Ψυχολόγος του Χαμόγελου του Παιδιού.