Η Δ/νση Δ/βάθμιας Εκπ/σης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με τον Οργανισμό «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και το σχολείο μας, διοργάνωσε Επιμορφωτικό Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα:
1.«Εκφοβισμός: Υποστηρίζοντας τους/τις εκπαιδευτικούς».
2. Το Πρόγραμμα «Ημερολόγια Εκφοβισμού» για μαθητές/τριες.
Η επιμόρφωση, διάρκειας τριών (3) ωρών, υλοποι’ηθηκε δια ζώσης την Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023, ώρα 18.00 -21.00, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΓΕΛ Πατρών (Ανθούπολη). Το Σεμινάριο πραγματοποιήθηκε από το επιστημονικό προσωπικό του Τμήματος Πρόληψης και Ευαισθητοποίησης Παιδιών, Γονέων και Εκπαιδευτικών, του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και συγκεκριμένα από την ψυχολόγο κα Αλεξάνδρα Ψωμαθιανού.
Η επιμόρφωση υλοποιείθηκε στο πλαίσιο του Μνημονίου Συνεργασίας (26/03/2020) μεταξύ του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. και του Συλλόγου «Το Χαμόγελο του Παιδιού», αποσκοπώντας στην υποστήριξη των σχολικών μονάδων σχετικά με την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση, την πρόληψη και την αντιμετώπιση των προβλημάτων και των κινδύνων που αντιμετωπίζουν τα παιδιά…